Uczniowie Budowlanki na debacie oksfordzkiej

13 listopada 2018 w sali koncertowej Mediateki odbyła się debata Wiwat Niepodległość, zorganizowana w Roku Obchodów 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Debata była próbą zmierzenia się z pojęciami Niepodległość i Współczesny patriotyzm. Organizatorami debaty byli Miejska Biblioteka Publiczna oraz Technikum TEB Edukacja. W rywalizacji wzięło udział sześć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych, w tym nasza drużyna w składzie: uczniowie klasy 2B – Paweł Bielas i Marcin Noras oraz uczniowie klasy 3B – Klaudia Antolak, Michał Stelmaczonek, Emilia Giel. Uczestnicy przygotowali wystąpienia do trzech tez wyznaczonych przez organizatorów. Przygotowany przez uczestników zestaw argumentów obejmował zarówno przykłady za, jak i przeciw w zakresie każdej tezy. Każda z sześciu drużyn losowała jedną z sześciu możliwości. Zadaniem debaty była dyskusja nad tezą. Debatowali przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Zabronione było obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Nasza drużyna, dzielnie wspierana przez publiczność, przedstawiła wystąpienie na temat: używanie symboli narodowych obostrzone prawem – symbol narodowy jako dogmat.