Najważniejsze informacje o egzaminie maturalnym 2023:
I. W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów w części ustnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
- oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
4) egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, można przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów.
Wyboru można dokonać spośród niżej wymienionych przedmiotów (na poziomie rozszerzonym).
W części pisemnej: biologia, chemia, filozofia , fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski, język łaciński i kultura antyczna, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie oraz języki mniejszości narodowych.
II. Do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie musi przystąpić absolwent czteroletniego technikum, jeżeli posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika.
III. Aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo, należy: Uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia) – warunek nie dotyczy ucznia posiadającego dyplom zawodowy, który nie przystępuje do egzaminu z przedmiotu dodatkowego.
IV. W roku 2023 i 2024 egzamin maturalny w Formule 2015 będzie przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w wymaganiach egzaminacyjnych.
V. Wybór przedmiotu dodatkowego nie jest zależny od przedmiotów, których maturzysta uczył się w zakresie rozszerzonym. Zdający również ma prawo przystąpić do pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych, zatem w sumie może przystąpić do sześciu wybranych przedmiotów dodatkowych.
VI. Część pisemna egzaminu z przedmiotów obowiązkowych trwa 170 minut, z wyjątkiem części pisemnej egzaminu z języka obcego, która trwa 120 minut.
VII. Część pisemna egzaminu z przedmiotów dodatkowych trwa 180 minut, z wyjątkiem części pisemnej z informatyki – 210 minut.
VIII. W przypadku języka obcego nowożytnego zdawanego, jako przedmiot dodatkowy, egzamin w części pisemnej na poziomie rozszerzonym trwa 150 minut.
IX. W 2023 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2023) nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli posiadają:
a. dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo
b. dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo
c. świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo
d. certyfikaty kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo
e. świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i certyfikaty kwalifikacji zawodowych, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, umożliwiające uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
X. Wyżej wymienione osoby w deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego wskazują fakt posiadania dokumentów wymienionych powyżej.
XI. Osoby, o których mowa powyżej, w deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego mogą dodatkowo zadeklarować przystąpienie do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.
XII. Absolwent 4-letniego technikum, który w złożonej deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego wskazał przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, ale pomiędzy dniem złożenia deklaracji a 20 kwietnia 2023 r. uzyskał dokumenty wymienione w punktach a – e, może złożyć dyrektorowi szkoły lub dyrektorowi OKE, do którego składał deklarację maturalną, pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego lub tych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Pisemną informację (załącznik 5b – dostępny w sekretariacie szkoły i na stronie internetowej szkoły) należy złożyć nie później niż do 20 kwietnia 2023 r.
XIII. Jeżeli absolwent 4-letniego technikum wniósł (do 7 marca 2023 r.) opłatę za przystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a następnie spełnił warunek, o którym mowa w pkt. IX, wówczas dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zwalnia z urzędu tego absolwenta z tej opłaty, a wniesioną opłatę zwraca na numer konta wskazany przez absolwenta
XIV. E – deklaracje
- Zdający mogą wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) elektroniczną deklarację (e-deklarację). Logowanie do ZIU jest możliwe przy użyciu loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły lub profilu zaufanego.
- Dyrektor szkoły ma możliwość pobrania i wydrukowania loginów i haseł dla wszystkich zdających z SIOEO.
- Składanie e-deklaracji jest jedną z opcji, jaką może wybrać zdający. Wcześniej złożone deklaracje na drukach 1a, 1b, 1c obowiązują i nie ma obowiązku składania deklaracji ponownie w postaci elektronicznej.
- Jeżeli zdający złożył deklarację na druku i dodatkowo złożył e-deklarację, to w systemie SIOEO będzie udostępniona funkcjonalność automatycznego przyjęcia danych z e-deklaracji. W tej sytuacji nie będzie konieczności przepisywania danych z druku deklaracji do SIOEO przez dyrektora szkoły, a jedynie uzupełnienie informacji o kształceniu wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
- Deklaracje w postaci elektronicznej będą mieć status „Złożona” do czasu przyjęcia e-deklaracji przez dyrektora szkoły w systemie SIOEO. Deklaracje ze statusem „Złożona” zdający mogą samodzielnie edytować. Po przyjęciu e-deklaracji przez dyrektora szkoły, dane zostaną zapisane w SIOEO i e-deklaracja zmieni status na „Przyjęta”. Deklaracje ze statusem „Przyjęta” może edytować już tylko dyrektor szkoły w SIOEO.
Charakterystyka egzaminów:
JĘZYK POLSKI – część pisemna – poziom podstawowy
Czas trwania egzaminu – 170 min.
Część I: test sprawdzający rozumienie tekstu nieliterackiego (1 – 2 teksty publicystyczne, popularnonaukowe, polityczne. Liczące łącznie do 500 słów, 10 – 13 zadań zamkniętych i/lub otwartych do tekstów)
Część II: wypracowanie jedno z dwóch do wyboru (nie mniej niż 250 słów):
- § Rozprawka (problemowa)
- § Interpretacja tekstu poetyckiego (bez wskazówki interpretacyjnej)
Punktacja: test – 20 pkt., wypracowanie – 50 pkt
JĘZYK POLSKI – część pisemna – poziom rozszerzony
Czas trwania egzaminu – 180 min.
Wypracowanie – jedno z dwóch do wyboru (niemniej niż 300 słów)
- § Wypowiedź argumentacyjna
Zadanie składa się z polecenia i tekstu (krytycznoliterackiego/historycznoliterackiego
/teoretycznoliterackiego). Zdający korzysta nie tylko z dołączonego tekstu, ale odwołuje się do różnorodnych kontekstów kulturowych.
- § Interpretacja porównawcza dwóch tekstów
Zadanie składa się z polecenia i dwóch tekstów literackich (epickich/lirycznych/dramatycznych) lub ich fragmentów. Praca interpretacyjna powinna zawierać sformułowanie koncepcji porównania utworów i uzasadnienie tezy interpretacyjnej.
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – część pisemna – poziom podstawowy
Czas trwania egzaminu – 120 min.
Części egzaminu:
- 1. Rozumienie ze słuchu (30%) – teksty dwukrotnie odczytane przez rodzimych użytkowników języka (20 min., kilka krótkich tekstów, 3 – 4 zadania: WW/dobieranie/PF)
- 2. Rozumienie tekstów pisanych (30%) – kilka tekstów o różnej długości (łącznie 900 – 1200 słów), 3 – 4 zadania: WW/dobieranie/PF
- 3. Znajomość środków językowych (20%) – 2 – 3 zadania ZZ: WW/dobieranie
- 4. Wypowiedź pisemna (20%) – jedno zadanie (bez możliwości wyboru), wypowiedź 80 – 130 słów
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – część pisemna – poziom rozszerzony
Czas trwania egzaminu – 150 min.
Części egzaminu:
- 1. Rozumienie ze słuchu (24%) – teksty dwukrotnie odczytane przez rodzimych użytkowników języka (25 min., kilka tekstów o różnej długości, 3 – 4 zadania: WW/dobieranie/PF)
- 2. Rozumienie tekstu pisanego (26%) – kilka tekstów o różnej długości (ok. 1300 – 1600 słów), 3 – 4 zadania: WW/dobieranie/PF
- 3. Znajomość środków językowych (24%) – 2 – 3 zadania ZZ: WW/dobieranie
- 4. Wypowiedź pisemna (26%) – wybór jednego z dwóch tematów, wypowiedź 200 – 250 słów.
Zmiany, które wprowadzono w części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym w stosunku do matury 2014:
- § Jeden arkusz – 150 min.
- § Większa liczba sprawdzanych umiejętności
- § Zmieniona liczba punktów za zadania w poszczególnych częściach
- § Nowe formy wypowiedzi pisemnej – rozprawka, artykuł i list formalny
- § Zmiana kryteriów oceniania wypowiedzi pisemnej
MATEMATYKA – część pisemna – poziom podstawowy
Czas trwania egzaminu – 170 min.
Typy zadań: zadania zamknięte (zdający zaznacza odpowiedź na karcie odpowiedzi), zadania otwarte krótkiej odpowiedzi (punktowane w skali 0 – 2 pkt. Zdający podaje krótkie uzasadnienie odpowiedzi), zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi (punktowane w skali 0 – 2/ 0 – 5/0 – 6. Zadania te wymagają zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania)
MATEMATYKA – część pisemna – poziom rozszerzony
Czas trwania egzaminu – 180 min.
Typy zadań: zadania zamknięte (zdający zaznacza odpowiedź na karcie odpowiedzi), zadania otwarte krótkiej odpowiedzi (punktowane w skali 0 – 2/ 0 – 3/0 – 4 pkt. Zdający koduje odpowiedź, czyli wpisuje żądane cyfry otrzymanego wyniku do odpowiedniej tabeli), zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi (punktowane w skali 0 – 5/0 – 6/ 0 – 7. Zadania te wymagają wykazania się umiejętnością rozumowania oraz dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków)
PRZEDMIOTY DODATKOWE – poziom rozszerzony
Arkusze w zdaniach egzaminacyjnych będą sprawdzały przede wszystkim umiejętności złożone, takie jak analiza, porównywanie, wnioskowanie, syntetyzowanie, wyjaśnianie itp.
Arkusz będzie zawierał zadania zamknięte i otwarte (z przewagą otwartych), występujące pojedynczo lub w wiązkach tematycznych. Zadania będą się odnosiły do różnorodnych materiałów źródłowych (tekstu, fotografii, rysunku, map, schematu, wykresu, diagramu, tabel, tablic genealogicznych, algorytmów) w zależności od przedmiotu.